Fakülte ile tanışın

Program Yöneticileri

Profesör Michael McClung

Oregon Osteoporoz Merkezi, Portland, OR, ABD

Profesör Michael McClung, ABD’deki Oregon Osteoporoz Merkezi’nin Kurucu Yöneticisidir. Houston’daki Rice Üniversitesi’nden ve Dallas’taki Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Okulu’ndan mezun olmuştur. Dallas’taki Parkland Hastanesi’nde aldığı Dahiliye eğitiminin ardından Bethesda’daki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde Burslu Endokrinoloji Programı’nı tamamlamıştır. Daha önce Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Fakültesi ve Providence Portland Tıp Merkezi Tıp Eğitimi Departmanı’nda genç doktorların eğitilmesinde etkin olarak rol almıştır.

Profesör McClung, Oregon Osteoporoz Merkezi’nde osteoporoza yönelik terapötik ajanların etkilerini ve bu hastalığın tanı ve izlenmesine ilişkin testlerin kullanımını değerlendiren çok sayıda klinik çalışmada Baş Araştırmacı olarak görev yapmıştır. Birçok derginin yayın kurulunda görev almakta ve çok sayıda profesyonel kuruluşta aktif olarak çalışmaktadır. Birçok bilimsel makale ve kitap bölümü yayımlamıştır.

Açıklamalar: Profesör McClung; Amgen ve Merck için danışmanlık hizmetleri sağlamıştır.

Profesör Stuart Ralston

Genomik ve Deneysel Tıp Merkezi, Edinburgh, Birleşik Krallık

Profesör Stuart H Ralston 1978 yılında Glasgow Üniversitesi Tıp bölümünden mezun olmuş, ardından Genel Dahiliye ve Romatoloji’de yüksek tıp eğitimini tamamlamıştır. Daha önce Aberdeen Üniversitesi Tıp ve Kemik Metabolizması Bölümü’ne başkanlık etmiştir ve şu an 2005 yılında geçtiği Edinburgh Üniversitesi’nde Artrit Araştırmaları Birleşik Krallık Romatoloji Başkanlığı görevini yürütmektedir. Edinburgh Klinik Araştırmalar Birimi Akademik Yöneticisi ve Edinburgh Üniversitesi’nin klinik deneylerde çevrimiçi uzaktan öğrenme MSc Yöneticisidir. Profesör Ralston, osteoporoz servisinin Klinik Sorumlusu ve romatoloji servisinin Klinik Yöneticisi olduğu NHS Lothian’da Onursal Romatoloji Danışmanlığı görevini yürütmektedir. Profesör Ralston, osteoporoz ve diğer kemik ve eklem hastalıklarının moleküler ve genetik temeliyle ilgili kapsamlı araştırmalar yapmıştır. Kemiğin Paget hastalığının patogenezi ve yönetimiyle özel olarak ilgilenmektedir. Calcified Tissue International Dergisi’nin Baş Editörlerinden biri konumundadır ve Davidson’s Principles and Practice of Medicine Dergisi’nin editörlerinden biridir. Profesör Ralston şu anda Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Hizmetleri Düzenleme Kurulu’nun İnsan İlaçları Komisyonu’nda başkanlık yapmaktadır.

Açıklamalar: Profesör Ralston; Amgen, Eli Lilly ve Ultragenyx ile araştırma sözleşmeleri yapmış ve Novartis için danışmanlık hizmetleri sunmuştur

Uluslararası Danışma Kurulu

Profesör Ben-Hur Albergaria

Federal Espirito Santo Üniversitesi, Espirito Santo, Brezilya

Profesör Ben-Hur Albergaria, Federal Espirito Santo Üniversitesi Tıp Okulu’ndan mezundur. Federal São Paulo Üniversitesi’nde (Brezilya) mezuniyet sonrası eğitimini tamamlamıştır. Şu anda Federal Espirito Santo Üniversitesi’nde (Brezilya) Klinik Epidemiyoloji Profesörü ve Espirito Santo Araştırma ve Osteoporoz Merkezi’nde (CEDOES) Yönetici olarak görev yapmaktadır. Merkezinde osteoporoz danışmanlığı yapıp kemik yoğunluğu çalışmalarında denetleyici/yorumlayıcı olarak görev almakta, merkezin osteoporoz klinik çalışmalarında baş araştırmacı olarak çalışmaktadır. Profesör Albegaria’nın osteoporoz ve kemik dansitometrisi üzerine yayımlanmış çok sayıda bilimsel yazısı bulunmaktadır.

Profesör Albergaria, Ulusal Osteoporoz Komitesi ve Brezilya Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’ne geçmişte başkanlık etmiştir. Uluslararası Klinik Dansitometri Topluluğu kemik dansitometrisi eğitim programlarına ve Brezilya Jinekoloji ve Obstetrik Topluluğu’na, Brezilya Osteometabolizma ve Kemik Sağlığı Derneği’ne (ABRASSO) ve Uluslararası Klinik Dansitometri Topluluğu’na üyedir.

Açıklamalar: Profesör Albergaria; Merck & Co., Novartis, Organon, Amgen, Roche ve Sanofi-Aventis tarafından finanse edilen klinik araştırmalara katılmıştır.

Profesör Jacques P Brown

Université Laval, Québec, Kanada

Profesör Jacques P Brown bir Romatologdur ve Kanada’da metabolik kemik hastalıkları alanında bir otoritedir. Université Laval Tıp Fakültesi’nde Klinik Profesör ve CHU de Québec-Université Laval Araştırma Merkezi’nde Klinik Araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Kanada Çok Merkezli Osteoporoz Çalışması’nın Yöneticisi ve Quebec’te Osteoporoz ve Sonuçlarını Anlama Programı’nın Baş Araştırmacısıdır.

Profesör Brown, kemiğin Paget hastalığı araştırmasındaki üstün katkıları nedeniyle The Paget Foundation’dan iki kez John B Johnson Ödülü’nü ve “Kanada’da osteoporoz tanı ve yönetimine ilişkin 2002 klinik kılavuzları” programındaki liderliği ve çalışmaları nedeniyle Osteoporosis Canada’dan Lindy Fraser Anma Ödülü’nü almıştır. 2009 yılında Québec hükümetinin verdiği en yüksek nişan olan Ordre National du Québec Şövalyesi unvanını almıştır.

Açıklamalar: Profesör Brown; AbbVie, Amgen, Eli Lilly, Novartis ve Takeda ile araştırma sözleşmeleri yapmıştır. Ayrıca Amgen, Eli Lilly, Radius ve Rengeneron için danışmanlık hizmetleri sunmuştur ve Amgen ve Eli Lilly'nin sözcü bürosundadır.

Profesör Fidencio Cons Molina

Centro de Investigación en Artritis y Osteoporosis, Mexicali, Meksika

Profesör Fidencio Cons Molina kendini öğretim, klinik katılım ve araştırma çalışmalarına adamış bir Romatologdur. Profesör Cons Molina, osteoporoz ve romatolojik hastalıklar alanında klinik araştırmalarda bulunmuştur. Osteoporoz ve kemik yoğunluğu testlerinde uluslararası alanda kabul görmüş bir uzmandır. Meksika-ABD sınırındaki bir toplulukta bulunan Centro de Investigación en Artritis y Osteoporosis’in Kurucu Yöneticisidir. Kendisinin merkezi şu anda osteoporoz tedavisinde kullanılan ilaçların klinik araştırmalarında yer almıştır.

Profesör Cons Molina 30’dan fazla makale ve kitap bölümü yayımlamıştır. Kemik hastalıklarına ve tedavisine odaklanan birçok uluslararası topluluğun aktif bir üyesidir ve Uluslararası Klinik Dansitometri Topluluğu İber-Amerikan Paneli’nin başkanı ve İber-Amerikan ülkelerde kemik dansitometrisi alanında uluslararası bir sözcüdür. Asociación Mexicana de Metabolismo Oseo y Mineral’in üyesi ve kurucusudur ve son 10 yıldır Kemik Dansitometrisi Sertifika Kursu’nun başkanlığını yapmaktadır. Ayrıca IOF-Bölgesel Danışma Konseyi’nde Meksika’nın temsilciliğini yapmaktadır.

Açıklamalar: Profesör Cons Molina herhangi bir çıkar çatışmasıbeyan etmemiştir.

Profesör Şansın Tüzün

İstanbul Üniversitesi, İstanbul, Türkiye

Profesör Şansın Tüzün tıp diplomasını 1987’de İstanbul Üniversitesi’nden almış ve burada Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlaşıp akademik derecesini 2003 yılında tamamlamıştır. Şu anda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’ne başkanlık etmektedir. Klinisyen ve akademisyen olarak gerçekleştirdiği çalışmalara ek olarak Profesör Tüzün hem osteoporoz hem de osteoartrit için yeni tedavileri ve epidemiyolojiyi değerlendiren çok sayıda ulusal ve uluslararası araştırma çalışmasında yer almıştır. 65 ulusal ve uluslararası makalenin yazarıdır ve büyük bölümü bu alanlarla ilgili olan 35 çalışma özeti yayımlamıştır.

Profesör Tüzün, Türkiye Osteoporoz Derneği Genel Sekreteridir ve 2007 yılından bu yana Uluslararası Osteoporoz Vakfı’nın (IOF) Temsilci Üyesidir. Ayrıca Türkiye Osteoporoz Derneği’nin Kurucu Üyesidir ve ülke genelinde gerçekleştirilen ve Türkiye Osteoporoz Derneği tarafından desteklenen FRACTURK adlı epidemiyolojik çalışmanın koordinatörlüğünü yapmıştır. Kalça kırığı insidansıyla ilgili bu çalışmanın ardından FRAX®‘ı Türkçeye uyarlamıştır. 2015 yılında IOF Başkanlık Ödülü’nü almıştır.

Açıklamalar: Profesör Tüzün herhangi bir çıkar çatışması beyan etmemiştir.

Profesör Nelson Watts

Mercy Health, Cincinnati, OH, ABD

Profesör Nelson Watts şu anda Cincinnati, Ohio’da entegre bir sağlık sistemi olan Mercy Health için Osteoporoz ve Kemik Sağlığı Hizmetleri Direktörü olarak görev yapmaktadır. Emory Üniversitesi ve Cincinnati Üniversitesi’nde uzun bir i osteoporoz araştırması kariyeri vardır. Amerikan Endokrinoloji Derneği Başkanlığı, Uluslararası Klinik Dansitometri Derneği Başkanlığı, FDA Endokrin ve Metabolik İlaçlar Danışma Kurulu Başkanlığı görevlerini yapmış ve Endokrinoloji ve Metabolizma alanında ABIM alt uzmanlık kurulunda yer almıştır.

Çok sayıda meslek kuruluşunda aktif olarak çalışmakta ve birkaç yayın kurulunda görev yapmaktadır. Çok sayıda kitap, kitap bölümü, makale özeti ve New England Journal of Medicine ve Journal of the American Medical Association gibi dergilerde makaleler yayımlamıştır.

Açıklamalar: Profesör Watts, Shire ile araştırma sözleşmeleri yapmıştır. Ayrıca AbbVie, Amgen, Janssen, Merck, Radius ve Sanofi için danışmanlık hizmetleri sağlamıştır. Amgen ve Shire’ın sözcülerinden biridir.